Europska noć istraživača

space cadetsU petak 27.09.2019. održana je Europska noć istraživača na kojoj je u organizaciji Hrvatske zaklade za znanost (HRZZ) sudjelovao i Opservatorij Hvar Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Europska noć istraživača je inicijativa koja se provodi u cijeloj Europi uz financijsku potporu Europske komisije (u okviru Okvirnog programa EU za istraživanje i inovacije – Obzor 2020). Cilj navedene inicijative je popularizacija znanosti odnosno približiti javnosti znanost i rad znanstvenika, potaknuti mlade za budući ulazak u istraživačku karijeru te upoznati širu javnost s europskim i nacionalnim politikama u području znanosti. U Hrvatskoj je održana na nekoliko lokacija u četiri hrvatska grada: Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku. Dio programa Europske noći istraživača 2019. koji je organizirala Hrvatska zaklada za znanost odvijala se u zagrebačkom tunelu Grič, gdje su djeca zagrebačkih osnovnih škola prezentirali rezultate radionica koje su tijekom lipnja i rujna provodili hrvatski znanstvenici.

Dr. sc. Mateja Dumbović sa Opservatorija Hvar u sklopu radionica sa učenicima Osnovne škole Prečko pripremila je igrokaz na temu „Svemirski prognostičari“ koja je nekoliko puta izvedena u tunelu Grič te na pozornici na Europskom trgu. Također, u sklopu štanda u tunelu Grič, posjetitelji su iz prve ruke od svemirskih prognostičara „Prečko space cadets“ mogli saznati sve o sunčevim olujama, složiti puzzle Sunca, sklopiti satelit te za nagradu osvojiti postere sunca i svemira.