Sudjelovanje na ERCA školi 2016, Grenoble

Napisao/la Jaša Čalogović on .

ERCA 2016u">European Research Course on Atmospheres (ERCA) organiziran je od 6. siječnja do 4. veljače 2016. godine od strane Universite Joseph Fourier i CNRS u Grenobleu, Francuska. ERCA je međunarodni tečaj za fiziku i kemiju atmosfere, klimatskog sustava i klimatskih promjena, onečišćenja atmosfere na različitim skalama te ljudskih djelovanja na okoliš. Tečaj također obuhvaća utjecaj Sunca na Zemljinu atmosferu i klimu. Više od 35 studenata iz cijelog svijeta sudjelovalo je na ERCA školi.
Jaša Čalogović je bio pozvan studentima dati dva predavanja ("A cosmic ray - cloud link and cloud observations" i "Composite analysis and Monte Carlo methods - an example with Forbush decreases and cloud cover"). Cilj predavanja je bio pokazati učinke Sunčeve aktivnosti na Zemljin okoliš i atmosferu, predstaviti hipotezu kozmičkog zračenja i naoblake te ukazati na potencijalne probleme koji su prisutni u nekim studijama koje se bave analiziranjem geofizičkih podataka.