Znanstveni skupovi međunarodne astronomske unije (IAU) u Cartageni, Kolumbija

Napisao/la Mateja Dumbović on .

thumb LARIMU Listopadu 2016-te održana su dva znanstvena skupa međunarodne astronomske unije (IAU) u Cartageni, Kolumbija: LARIM 2016: XV Latin American Regional IAU Meeting 3-7 Listopada 2016 te IAUS 327: Fine Structure and Dynamics of the Solar Atmosphere 9-14 Listopada 2016. J. Čalogović i M. Dumbović sudjelovali su na obje konferencije te prezentirali radove “Cosmic ray modulation by corotating interaction regions derived from satellite measurements ” i “Catalog of Large-Amplitude Oscillations in Solar Prominences.

XIV Hvarski Astrofizički Kolokvij

Napisao/la Mateja Dumbović on .

thumb HAC14-group-photo26-30 Rujna 2016 održan je XIV Hvarski Astrofizički Kolokvij “Solar and Solar-Terrestrial Physics: Now and in the future” u organizaciji Opservatorija Hvar (svi članovi tima projekta PoKRet sudjelovali su u organizaciji). Zastupljene su slijedeće znanstvene teme: Opažačke tehnike, Opažačke kampanje te baze podataka, Aktivnost Sunca I Suncu sličnih zvijezda, Eruptivni procesi u Sunčevoj atmosferi, Veza Sunce-Zemlja te Heliosfera, Svemirska prognostika I svemirska klimatologija. Više informacija može se naći ovdje.

25-ti ECRS u Torinu, Italija

Napisao/la Mateja Dumbović on .

thumb ECRS25-to izdanje serije konferencija “European Cosmic Ray Symposium” održano je 5-9 Rujna 2016-te na Sveučilištu u Torinu. Glavni cilj simpozija je obavještavanje europske zajednice fizičara o statusu istraživanja u područjima vezanim za kozmičko zračenje, novim rezultatima, idejama te budućim eksperimentima. M. Dumbović i J. Čalogović su sudjelovali te prezentirali rad “Forbush decreases caused by expanding ICMEs: analytical model and observation”. Više informacija o konferenciji može se naći ovdje.

15-ta RHESSI radionica na Sveučilištu u Grazu

Napisao/la Mateja Dumbović on .

RHESSI26-30 Srpnja 2016-te održana je 15-ta po redu RHESSI radionica na Sveučilištu u Grazu. RHESSI (Ramaty High Energy Solar Spectroscopic Imager) je mala NASA-ina istraživačka misija usmjerena na istraživanja emisije visokoenergetskih X-zraka uslijed sunčevih bljeskova. B. Vršnak sudjelovao je na radionici te predstavio poster “Solar eruptions”. Više informacija o radionici nalazi se ovdje.

Održan seminar na Institutu za fiziku, Sveučilišta u Grazu

Napisao/la Jaša Čalogović on .

thumb igamJaša Čalogović posjetio je Institut za fiziku, Sveučilišta u Grazu od 5. do 8. Srpnja 2016. gdje je održao seminar "Cosmic rays and clouds: an important climate factor?" u kojem je predstavio svoj dosadašnji rad koji povezuje Sunčevu aktivnost i Zemljinu klimu. Za vrijeme posjete Grazu dogovorena je daljnja suradnja kako bi se analizirao utjecaj koronalnih šupljina na Suncu na promjene u kozmičkom zračenju i geomagnetskom polju na Zemlji.

Radni sastanak HvaR&D

Napisao/la Bojan Vršnak on .

thumb HvarRD-07 2016Od 5. do 6. Srpnja 2016. Bojan Vršnak sudjelovao je na radnom sastanku projekta „HvaR&D - uvođenje geoinformatike u fakultativnu nastavu", održanom u hotelu Amfora na Hvaru. Cilj ovog sastanka/radionice bila je priprema završnog oblika kurikuluma za tri fakultativna predmeta: Geoinformatika, Botanika ljekovitog i aromatičnog bilja i Solarna astronomija u srednjim školama. U sklopu kurikuluma za Solarnu astronomiju predviđa se suradnja Srednje škole Hvar i Opservatorija Hvar.

ISSI radionica - The scientific foundations of space weather

Napisao/la Bojan Vršnak on .

ISSI 06 2016-04Od 27. lipnja do 1. srpnja, 2016 Bojan Vršnak prisustvovao je na ISSI radionici: "The scientific foundations of space weather", održanom na International Space Science Institute (ISSI) u Bernu, Švicarska. U svom predavanju naziva "Solarne erupcije" je predstavio osnovne fizikalne procese i mehanizme koji reguliraju inicijaciju i dinamiku koronih izbačaja (CME) i odnos između CME-a i Sunčevih baklji.

thumb ISSI 06 2016-02  thumb ISSI 06 2016-03  thumb ISSI 06 2016-04

Međunarodni znanstveni skup CESRA 2016, Orléans

Napisao/la Bojan Vršnak on .

thumb CESRA2016-01Bojan Vršnak je prisustvovao na međunarodnom znanstvenom skupu: Community of European Solar Radio Astronomers (CESRA): „Solar radio physics from the chromosphere to near Earth", koji je održan u Orleansu, Francuska, od 13 do 17 Lipnja 2016. godine. Zajedno sa Alexanderom Nindosom (University of Ioannina), predvodio je radnu grupu 2: "CMEs, shock waves, and their radio diagnostics", te je predstavio aktivnosti radne skupine 2 na plenarnoj sjednici na zadnji dan susreta.

thumb CESRA2016-02  thumb CESRA2016-03