Željko Ivezić održao seminar na Opservatoriju Hvar

thumb vera rubin ivezic 2023U sklopu ciklusa Znanstvenih predavanja na Opservatoriju Hvar Željko Ivezić sa Sveučilišta Washington, ravnatelj projekta Zvjezdarnice Vera Rubin održao je seminar 24. svibnja 2023. u 17:30 CET u hibridnom obliku. Zvjezdarnica Vera Rubin, ranije nazivana Velikim sinoptičkim teleskopom (Large Synoptic Survey Telescope, LSST), astronomski je opservatorij koji se trenutno gradi u Čileu. Njegova glavna zadaća bit će provođenje sinoptičkog astronomskog snimanja. Video zapis seminara dostupan je online ovdje.

Željko Ivezić je profesor na Sveučilištu Washington u Seattleu i direktor projekta Rubin Observatory/LSST. Diplomirao je strojarstvo i fiziku na Sveučilištu u Zagrebu 1990. i 1991. i doktorirao na Sveučilištu Kentucky 1995. 1997. je prešao na Sveučilište Princeton kako bi radio na Sloan Digital Sky Survey, a 2004. preuzeo je mjesto profesora na Sveučilištu Washington u Seattleu.

>> Link na online seminar snimljen 24 Svibnja 2023